Čekejte, přenáším data...

Menu - MAP II | ► MAP + Portfolionet(c) | Projektové řízení MAP

Analýza, strategie a zpětná vazba jsou stavebními konstrukty Akčního plánu.Proč byl článek napsán (resp. e-formulář vytvořen)?
Jedinečnost programu Portfolionet(c) je postavena na zákonitostech tzv. sebeučící se organizace a celostního pohledu na plánování a zpětnou vazbu. Principy komunitně řízeného plánování a tedy i projektu MAP, které jsou uvedeny v metodice MŠMT na straně 23 a 24 se shodují s funkční metodikou programu.

 sloučit záložky    tisknout článek aktualizace 4.6.2016 2:23, admin HEURÉKA CZ  
APLIKACE PRO KOMUNITNĚ ŘÍZENÉ PLÁNOVÁNÍ
Tvorba a realizace projektu MAP odráží osvědčené postupy, vycházející z poučené manažerské historie a příkladů dobré praxe, jejímž základem je paradigma "sebeučící se organizace" v cyklu PDCA. Aplikace Portfolionet(c) podporuje svou funkcionalitou všechny základní principy komunitně řízeného plánování.
       principy                                  specifikace
spolupráce  Aplikace - observační prostředí - vytváří a zaznamenává dialogickou konektivitu pro všechny zúčastněné strany (zřizovatele, poskytovatale, uživatele).
veřejnosti Zajištění přístupu veřejnosti k informacím, aktivní informování občanů, zjištění postoje veřejnosti k jejich potřebám nebo vydaným dokumentům a nabízí přuipomínkovou spoluúčast na plánování.
dohody Aplikace disponuje nástroji pro precizaci ukazatelů, hledání a indikaci hodnot a priorit v oblasti řízení a vzdělávání - tedy skutečné evaluační nástroje.
otevřenosti Aplikace podporuje aktivní parrticipaci zúčastněných stran a je vybavena sdílenou strukturou a nástroji pro informační přenositelnost příkladů dobré praxe. Je vybavena nástroji pro názorné piktografické plány.
SMART Evaluační nástroje jsou konstruovány optikou pro měření reality, na zjišťování skutečných potřeb, na měření partnerské shody a na koncesus vyúsťujících opatření.
udržitelnosti V aplikaci lze dokladovat a sledovat opakovaný průběh implementace zlepšovací činnosti. Aplikace nakonec podporuje automii školy v oblasti autoevaluace a vlastního akčního plánování.
partnerství Metodika a nástroje aplikace Portfolionet© pomáhá monitorovat, koordinovat, organizovat a vyhodnocovat jak plány, realizace i dopady.
Těmito nástroji a funkcionalitami významně podporuje principy projektu MAP neboť aplikace je sama postavena z principů a příkladů dobré praxe.
Program Portfolionet© v důsledku usnadňuje manažerskou a evaluační práci řídícímu a realizačnímu týmu a jeho připravená funkcionalita překračuje projektový rámec směrem k trvalé autonomní péči o kvalitu školy a profesnímu růstu učitelů.

 

Akční plánování je technika - metodika, která do procesu plánování zapojuje množství partnerů, kterých se připravovaný, ale i realizovaný plán týká. Takové plánování směřuje k podpoře všech, kteří se na něm podílejí. Jeho cílem a smyslem je nalézat případná slabá místa, iniciovat změnu, zajistit její realizaci a implementovat tak plán do života a udržovat dosažené výsledky.

Kroky uvedené na obrázku tvoří nepřetržitý proces zlepšování, kde evaluace není zakončením tohoto procesu plánování a uskutečňování. Evaluace je jedním z východisek analýzy nastalé reality.

Na schematickém obrázku je 8 fází akčního plánování, kde červěně jsou označeny ty fáze, které funkčně a administrativně podporuje program Portfolionet©. (Ale umí toho mnohem více.)

Svými respondentními a analytickými komplementárními nástroji zajistí sběr dat a informací, monitoring, evaluaci i priorizaci mezi informacemi.

Program Portfolionet© dosahuje této funkčnosti aglomerací své připravené stavebnicové infrastruktury, užitečných nástrojů a jejich funkčností. Aktéři "akčního plánování" a následné realizace jsou registrovanými uživateli této aplikace. V přizpůsobené elektronické komunitní síti spolupracují v algoritmu projektových principů. Průběžná evaluace má pak kultivační efekt na práci a edukační vliv a efekt pro lidi.

 

 

Fáze akčního plánování jsou odvozeny od známého Demingova cyklu PDCA, ve kterém přímo nejsou "řečeny" všechny dobré zákonitosti, které ke zlepšovací činnosti patří.

Pro zrod dobré praxe je potřeba nejen věci naplánovat, ale také připravit podmínky. Dále je žádoucí plánovanou práci svěřit lidem, kteří mají přirozené předpoklady ji dobře provést. Nejde jen o oborové vzdělání, ale také o předcházející zkušenost a tzv. týmové role, které stojí svým vlivem nad vzděláním a v důsledku přinášejí do pracovní součinosti vnitřní motivaci.

Pro vzájemnou spolupráci je nutné řadu informací sdílet, včetně možnosti zpětné vazby.  Některé informace jsou do důsledku srozumitelné jen autorům a spolupracující lidé si chybějící informace vytváří z porozumění celku. Implementace přichystaných plánů je proto možná jedině tehdy, pokud lidé poskytjí zpětnou vazbu a nápravně reagují i na napodařené kroky.

Během cesty za vykonstruovaným cílem je také potřebné dívat se na vedlejší dopady. Vidět společnou práci z celostnějšího pohledu, neboť ji může pokazit třeba jen několik vedlejších efektů, kterým jsme třeba nevěnovali pozornost. Některé neočekávané výstupy naopak mohou přinést větší kvalitu a tím i podporu. Proto je potřeba kontrolovat a vylaďovat i optiku s jakou se díváme na procesy i hodnoty. "Ne vše, co se leskne, je ušlechtilé."

Případné korekce a zlepšení pak nemusíme provádět u desítek jevů, ale můžeme zacílit úsilí tam, kde se shodneme na tzv. prioritách. Pro ty se pak musí připravit či sladit podmínky. To vše vede k dobré praxi a nejen u kmenových procesů a očekávaných výstupů, ale i u samotného řízení.

Proto jsme vytvořili tuto projektovou, manažerskou a evaluační aplikaci - Portfolionet©.

 

 

A jak poznáme kvalitní projekt?   Nejen když jsou jeho efekty udržitelné, ale když změní lidi k dobrému.
Graf znázorňuje průběh projektu v čase vzhledem ke kvalitě a kvantitě, včetně tzv. implementačních prohlubní.
To jsou přirozená místa zvýšené zátěže a úsilí. Hodnotu má pak to, co šlo těžce a pomohlo to lidem v jejich růstu.

 

 

Příprava plánu, který má sloužit celku, musí být rozprostřena mezi ty, kterým bude sloužit.
Pro dobrý plán je potřebné vytvářet dialogickou zpětnou vazbu a hledat priority = evaluace.

 

 

Plánování je opakující se proces, ve kterém je nutné sledovat průběh realizace (monitorování), vyhodnocovat dosahování cílů (evaluace)
a přijímat nová opatření a plány (inovace), které povedou k nápravě či dalšímu zlepšení a rozvoji (implementace).
(Zdroj: Postupy zpracování Místních akčních plánů, MŠMT 2015)

Příklad: Postup tvorby - příprava realizace MAP může probíhat prostřednictvím těchto dílčích kroků:

Kulatý stůl - KS1 Workshop Kulatý stůl - KS2 Veřejná prezentace Kulatý stůl - KS3 Pracovní skupina Kulatý stůl - KS4 Kulatý stůl - KS5 Veřejná prezentace
12.2.2016 20.2.2016 5.3.2016 19.4.2016 4.5.2016 10.6.2016 8.7.2016 15.9.2016 14.10.2016
Mgr. Jiří Novotný Mgr. Boris Tauš Mgr. Jan Borový Mgr. Otta Břínek Ing. Eva Jánová Mgr. Boris Tauš Mgr. Eliška Nová Mgr. Jiří Novotný Mg. Otta Břínek

 

Spolupráce zapojených aktérů může být podporována
různými formami, jejichž provázanost má emergentní vliv.
---
Účinné formy přípravy plánu musí mít projektový charakter.

(pro lokální, rovnoprávné a funkční partnerství)
 

- sdílené informace a reference - soc.síť
- kulaté stoly a jiné prezenční setkávání
- diskuse a priorizace v on-line aplikaci
- mapování + evaluační a analytické výstupy
- stáže a projektové dílny (přidaná hodnota)
- tematické pracovní skupiny - dobrá praxe
 
Příklad: Observační a konektivní podpora pro SWOT analýzy, evaluaci a sdílení informací - Portfolionet(c)
příprava SWOT SWOT-výstupy zpětná vazba sběrná šablona zpětná vazba graf. výstupy zpětná vazba archiv
               
12.2.2016 Příprava a sestavení SWOT analýzy - elektronický sběr a třídění mezi aktéry KS-1
20.2.2016 Workshop - analytické výstupy z MŠMT workshop
2.3.2016 Příprava SWOT analýzy + vyhodnocení Portfolionet(c) evaluace
5.3. 2016 Dokončení SWOT analýzy a vyhodnocení pro klíčové oblasti KS-2
19.4.2016 Veřejná prezentace - prezentace výsledků SWOT analýzy + zpětná vazba (sdílené připomínkování) VP
4.5.2016 Stanovení vize, priorit a cílů - podklady pro sběrnou šablonu + responsi zainteresovaných stran - Portfolionet(c) KS-3
10.6. 2016 Stanovení vize, priorit a cílů - dokončení (analýza výstupů) + připomínkování on-line - Portfolionet(c) pracovní skupina
8.7. 2016 Sestavení akčního plánu - realizační tým KS-4
15.9. 2016 Sestavení metodiky pro práci s koncepcí - sdílení navržené koncepce, připomínky a aktualizace - Portfolionet(c) KS-5
14.10.2016 Veřejná prezentace MAP (plán, priority, postupy, evaluace) VP
               
Aplikace Portfolionet(c) disponuje širokou škálou sběrných, analytických a evaluačních nástrojů se snadnou uživatelskou modifikací.

 

 

 

 

 

 

Sebeučící se organizace je sociální prostředí,
kde se plány proměňují v dobrou praxi
a tím i ve zkušenosti.

 

počet zhlédnutí: 335 |  
 
  17.5.2024 8:05    
portfolionet© verze 5.6.5.6  | aplikace © HEURÉKA CZ spol. s r.o. | programátor SOPHICS spol. s r.o. | [nahoru]